Czy w 2020 można zainwestować w fotowoltaikę? - Eko Fotowoltaika

panele fotowoltaiczne szczecin

Ogrzewać nią domy zasilać kuchenki do

Paliwa kopalne nie mnożą się i nie będziemy korzystać z nich wiecznie. Przyszłością energetyki jest fotowoltaika, pozwalająca w sposób nieograniczony czerpać energię ze słońca.

Energia odnawialna fasc

Czy w 2020 można  zainwestować w fotowoltaikę? - Eko Fotowoltaika panele fotowoltaiczne szczecin
ynuje ludzi już od dawna. Ogrzewać nią domy, zasilać kuchenki do gotowania i bojlery a jednocześnie nie wytwarzać dymu i spalin, oraz nie wyjaławiać ziemi - te zagadnienia absorbują najtęższe głowy.

Szukając źródeł odnawialnej energii, znaleźliśmy sposób na koncentrację i przetwarzanie łatwo dostępnego światła - kolektory słoneczne. Zamontowane najczęściej na dachach, nie rzucają się w oczy, za to dają możliwość ogrzania wody służącej do mycia, podłączenia oświetlenia, a nawet zasilenia fontanny w ogrodzie, czy rolet w oknach! Energia odnawialna wciąż zaskakuje.

Kolektory słoneczne, czyli inaczej solary nie są już w naszym kraju czymś egzotycznym. Podczas podróży przez Polskę można zauważyć je na co drugim domu. Fotowoltaika zasila też światła drogowe, również takie, które pomagają kierować ruchem aut na placach budowy dróg i autostrad.


Główne zalety fotowoltaiki

Chyba każdy już kiedyś o niej słyszał. Mimo iż cała fotowoltaika jest stosunkowo nowym odkryciem, na przestrzeni ostatnich lat ludzie nauczyli się ją wykorzystywać do własnych celów i dziś jeszcze chętniej to robią. Sam też możesz sporo na niej zyskać. Jeżeli do tej pory bezustannie narzekałeś na zbyt wysokie ceny prądu, przez które twoje comiesięczne rachunki osiągają olbrzymie sumy, spróbuj czerpać energię z naturalnych źródeł. To może ci się tylko opłacić.

Oczywiście kolektory słoneczne same w sobie nie są niczym tanim, ale pamiętaj, że gdy chcesz coś uzyskać, najpierw musisz zwykle w coś zainwestować. A akurat ta inwestycja będzie dla ciebie i twojej rodziny bardzo opłacalna. Dzięki fotowoltaice zapewnicie sobie dostęp do zupełnie darmowego prądu. Energię zaczniecie pobierać wprost ze słońca, dzięki czemu nic za nią nie zapłacicie. A jest to energia odnawialna, czyli taka, która nie szkodzi naturalnemu środowisku. Jej złoża nigdy się nie zużyją. Decydując się na takie rozwiązanie, zaczynasz dbać o swoje otoczenie.


Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Ogniwa fotowoltaiczne są wykorzystywane w budowie paneli słonecznych, których głównym zadaniem jest przekształcanie energii promieniowania świetlnego w energię elektryczną. Można wyróżnić kilka rodzajów paneli fotowoltaicznych, które różnią się od siebie budową i materiałami, z których zostały wykonane. Ogniwa słoneczne pierwszej generacji, inaczej zwane grubowarstwowymi, mogą być monokrystaliczne i polikrystaliczne. Monokrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne są najbardziej wydajne i są wytwarzane z krzemu, natomiast polikrystaliczne ogniwa są nieco mniej wydajne, ale też tańsze w produkcji. Ogniwa fotowoltaiczne drugiej generacji, czyli cienkowarstwowe, są tańsze w produkcji niż ogniwa krzemowe, a ich budowa zapewnia im elastyczność, dzięki czemu mogą być wykorzystywane jako elementy budowlane. Można wyróżnić jeszcze ogniwa fotowoltaiczne trzeciej generacji, które bazują na różnego rodzaju technologiach, ale ciągle są prowadzone badania nad tym typem ogniw. Ogniwa fotowoltaiczne pierwszej generacji są tymi, które można zobaczyć na dachach budynków i w elektrowniach słonecznych.


Podróżując w latach dziewięćdziesiątych po Europie

Podróżując w latach dziewięćdziesiątych po Europie, z ekscytacją przyglądałam się rozwiązaniom technologicznym i nowościom technicznym, z jakimi nie miałam okazji się spotkać w tym czasie w Polsce. Potężne pola wiatraków generujących prąd przed holenderskim Venlo, baterie słoneczne w przestrzeni publicznej Berlina, recycling i usankcjonowana eksploatacja odpadami Europy Zachodniej, utrwaliły we mnie nawyki oszczędnego i ekonomicznego gospodarowania dostępnymi zasobami.
Fotowoltaika to rodzaj rozwiązań technologicznych umożliwiających nam przetwarzanie światła słonecznego na energię elektryczną, czyli prąd,
zaś kolektory słoneczne służą do przetwarzania tej energii na ciepło.
Energia odnawialna podsuwa nam bezprecedensowe jak dotychczas rozwiązania, dotyczące bezinwazyjnego wykorzystania żywiołów i zasobów Ziemi. Podstawową wytyczną tej konstrukcji myślowej są działania, których celem jest zysk oparty na wykorzystaniu już istniejących źródeł odnawialnych. Inwestując w baterie i kolektory słoneczne, mamy gwarancję, że nikt nam nie odetnie prądu, ani pozbawi ogrzewania, ponieważ słońce pojawia się na niebie codziennie, nawet jeśli niebo jest zachmurzone.