Radzimy jak zrobić panele słoneczne skuteczniej - Eko Fotowoltaika

fotowoltaika łódź

Montaż paneli fotowoltaicznych w Polsce

Fotowoltaika jest dziedziną nauki, która zajmuje się pozyskiwaniem energii elektrycznej z promieniowania świetlnego za pomocą zjawiska fotowoltaicznego. Polska, jako że posiada umiarkowany klimat, jest krajem, w którym występu

Radzimy jak zrobić panele słoneczne skuteczniej - Eko Fotowoltaika fotowoltaika łódź
ją różne pory roku o odmiennym stopniu nasłonecznienia. Przez wiele lat panowało mylne przekonanie, że panele fotowoltaiczne nie sprawdzą się przy klimacie jaki występuje w Polsce ze względu na zbyt mały stopień nasłonecznienia. Obecnie jednak, dzięki nowoczesnym technologiom, panele fotowoltaiczne są w stanie produkować energię nawet przy częściowym zachmurzeniu czy zacienieniu. W Polsce zainteresowanie fotowoltaiką bez wątpienia rośnie, zwłaszcza że korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się coraz bardziej opłacalne. Sam montaż paneli fotowoltaicznych jest przeprowadzany przez odpowiednią firmę działającą w branży fotowoltaicznej. W wielu polskich miastach istnieją także specjalne dofinansowania do montażu paneli fotowoltaicznych przeznaczonych do użytkowania w ramach gospodarstwa domowego.


Rozwój energetyki słonecznej

Coraz więcej państw na całym świecie inwestuje w odnawialne źródła energii, do których zalicza się także energię słoneczną. Energetyka słoneczna zajmuje się wykorzystywaniem energii promieniowania słonecznego, co jest zdecydowanie bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż tradycyjne formy pozyskiwania energii elektrycznej. Konstruowanie fotoogniw, które umożliwiają zamianę energii słonecznej w energię elektryczną, było możliwe dzięki odkryciu zjawiska fotowoltaicznego. Współcześnie pracuje się nad tworzeniem ogniw słonecznych trzeciej generacji, które nie opierają się o złącza półprzewodnikowe p-n, jak w przypadku pozostałych fotoogniw. Wytwarzaniem paneli fotowoltaicznych zajmuje się wiele fabryk na całym świecie, gdzie przy produkcji korzystają z najnowszych technologii. Ponadto na rynku istnieją specjalistyczne firmy działające w branży fotowoltaicznej, które zajmują się montażem oraz sprzedażą paneli fotowoltaicznych umożliwiając tym samym korzystanie z odnawialnego źródła energii także osobom prywatnym.


Serwis paneli słonecznych

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku jest inwestycją wieloletnią, nic więc dziwnego, że panele fotowoltaiczne posiadają kilkuletnią gwarancję. Dobra firma fotowoltaiczna oferuje usługi serwisowe instalacji słonecznych na podstawie nawet piętnastoletniej gwarancji produktowej, a także na podstawie trzyletniej rękojmi na montaż. Warto pamiętać o tym, że panele fotowoltaiczne posiadają długoletnią gwarancję produktową, w ramach której w razie usterki wykonywane są prace naprawcze. Na montaż samych paneli także jest gwarancja udzielana przez firmę, która się tym zajmowała. Przy kupnie wysokiej jakości paneli fotowoltaicznych oraz zleceniu montażu dobrej firmie działającej w branży fotowoltaicznej, ryzyko wystąpienia jakichkolwiek problemów jest dość niskie. Przy inwestowaniu w instalację słoneczną nie trzeba się więc obawiać braku jakiejkolwiek gwarancji właściwego działania paneli. Nawet tuż po montażu fotoogniw, zajmująca się tym ekipa sprawdza właściwe działanie całej instalacji.


Wydajność paneli w okresie zimowym

Panele fotowoltaiczne, żeby mogły spełniać właściwie swoją funkcję przemiany energii słonecznej w energię elektryczną, muszą posiadać dostęp do promieniowania świetlnego. W okresie zimowym siłą rzeczy tego słońca jest znacznie mniej, więc może się to odbijać na wydajności paneli fotowoltaicznych. Jak dokładnie wygląda kwestia wydajności paneli w okresie zimowym? Nie jest to prawda, że zimną panele fotowoltaiczne nie wytwarzają energii, ponieważ nawet podczas trwania okresu zimowego zdarzają słoneczne dni. Panele słoneczne nie wytwarzają energii jedynie w dwóch sytuacjach, a mianowicie w nocy oraz gdy powierzchnia paneli jest pokryta śniegiem. Oczywiście w okresie zimowym wydajność paneli fotowoltaicznych jest niższa niż w trakcie trwania okresu letniego, ponieważ zimą występuje mniejsze natężenie światła słonecznego. Mimo to nawet zimną panele wykorzystują energię słoneczną do wytwarzania energii elektrycznej. Zwłaszcza dzięki najnowszym technologiom możliwe jest wydajne działanie fotoogniw nawet przy częściowym zachmurzeniu.